Sazha. Ресторан для м'ясоїдів від YOD Design Lab
Анастасия Белогривцева
Місце в Сумах, де поважають стейки
Відправною точкою в оформленні нового сумського ресторану стала його колоритна назва. Дизайнери добре відомої багатьом українцям студії YOD Design Lab для створення атмосфери закладу та відображення його яскравої концепції використали ідею сажі — чорної порошкової маси, яка осідає у печах та димоходах внаслідок неповного згоряння палива. Інтер’єр ресторану загальною площею 330 м2 реалізований в чорно-сірих тонах з ефектними вкрапленнями мідного та синього кольорів. Ці яскраві поміж інших кольори автори використали в оздобленні меблів. Поєднання усіх використаних відтінків разом з підсиленою грою світла та тіні створює у гостей ресторану враження постійного мерехтіння вогню.
«М’ясо та супутні процеси його приготування є ключовими елементами, навколо яких зав’язана вся концепція закладу, тому при реалізації цього проекту ми спробували сповна показати всю естетику закулісних процесів культури споживання м’яса», — пояснюють YOD Design Lab.
Поміж інших в дизайні залів закладу використані матеріали, які пройшли таку ж саму термообробку, що й м’ясо: термооброблені покостівський граніт та сухостійне дубове дерево, обпалений метал з окалинами та ін. Ці прийоми та елементи візуально нагадують соковите м’ясо в розрізі його волокна.
Фішкою інтер’єру можна вважати чималу ширму з рентгенівськими зображеннями різних тварин. Ця інтерактивна перегородка проходить вздовж всього закладу та зонує його на дві частини. Вартують уваги підвісні столи, що виконані як рухливі секції, які можна з’єднувати між собою залежно від розміру компаній відпочивальників. Ця лінія столів нагадує нам про конвеєр для туш в м’ясному цеху.
«Будівля ресторану, як і весь архітектурний ансамбль вулиці, на якій вона розташована, є прикладом радянського конструктивізму. Тому, на нашу думку, цілком логічним було рішення реалізувати інтер’єр закладу в сучасному стилі, відходячи від принципу класичного стейк-хауса», — коментує команда дизайн-студії.
Фото: Андрій Авдєєнко
Читайте також: Copper Head в Ивано-Франковске: заведение про пиво от YOD Design Lab.
-
Катерина Ярова: архітектура як шлях до відновлення
Интервью -
PIXI від Belenko Design: простір, що оживає з кожним ритмом
Выбор редакции -
“Щось на етно”: сучасний шик з українським колоритом від ZIKZAK Architects
-
Друкована відбудова: конкурс 3D_4bX для майбутніх архітекторів та інженерів
- Ищу идею Інтер'єр "нью-йоркської" піцерії в Черкасах від Lauri Brothers Ресторани, стилізовані під щось "закордонне" гіпсокартонними фронтонами або лакованим бамбуком, назавжди залишилися у минулому. Сучасний дизайн закладів харчування — про баланс між впізнаваною концепцією і стильною метафорою. Про змішання текстур і форм. Про дух нью-йоркської піцерії в стінах старої будівлі в Черкасах — як замислювався інтер'єр Pizza Bürø, над проєктом та реалізацією якого працювали Lauri Brothers.
-
Інтер'єр тераси ресторану SHEF від Alta Idea Design Studio
-
Ресторан Underwood у Черкасах
-
Інтер'єр Terra від YOD Group – переможець LIV Hospitality Design Awards
- Ищу идею YOY – перший ресторан української кухні у Дубаї У листопаді минулого року київська компанія Moderza Group відкрила у Дубаї YOY – перший в ОАЕ ресторан з традиційним українським меню на сучасний лад. Над інтер’єром закладу працювала дизайн-студія YOD Group.
- Ищу идею Globarch Group: інтер'єр ресторану «Грузинський» у Львові Архітектори студії Globarch Group розробили простір нового львівського ресторану «Грузинський». Перед авторами – Юрієм Глобчаком, Євгеном Лучиком, Катериною Столяр та Анною Жулин – стояло завдання створити кастомізований інтер'єр та передати в ньому атмосферу гостинної Грузії. Реалізувати концепцію архітектори вирішили нестандартно: окрім звичної цегляної кладки, багатства дерева та типових масивних меблів, автентичний колорит досягається коштом тактильності матеріалів, акцентним фрескам й картинам та продуманим світловим сценаріям. Про дизайн «Грузинського» Юрій Глобчак – засновник Globarch Group – розповідає далі.