Побудовані на зло будинки, або новий тред у Twitter
HIS
Користувач @goshinoghetto запустив у Twitter тред про феномен «побудованих на зло будинків», що зводилися спеціально, аби позлити сусідів. Загородити краєвид з вікна, заблокувати доступ до інших будівель або просто таким чином повідомити про свій протест — зазвичай таку архітектуру будували не заради житла, тому найчастіше вона не є практичною та виглядає дещо дивно. В західній архітектурі такі будівлі називають "spite house" (з англ. — "будинки, побудовані на зло") — житлові будинки, збудовані з метою роздратувати когось. І ось кілька з них.
Мабуть, один з перших "spite houses" — Old Spite House в місті Марблхед, штат Массачусетс, навмисно побудований в 1716 році місцевим робочим з метою зіпсувати вигляд з вікон сусідніх будинків, де жили його брати, які отримали більшу спадщину після смерті їх батька. Згідно з іншою легендою, двоє братів настільки ненавиділи один одного, що побудували окремі будинки на одній ділянці, тільки щоб не жити разом. Третя історія свідчить, що будівлю звели, щоб заблокувати вид на сусідню «гучну» таверну. Через 300 років будинок все ще стоїть на своєму місці і приваблює своєю «дивною унікальністю» туристів.
У 1814 році офтальмолог Джон Тайлер з міста Фредерік, штат Меріленд, дізнався, що мерія вирішила прокласти дорогу через його угіддя. Аби зашкодити чиновникам, кмітливий лікар швиденько (кажуть, фундамент поставили практично за ніч) спорудив на цій ділянці житловий будинок. Тайлер вчасно дізнався про місцевий закон, який забороняв владі будувати дорогу, якщо на шляху зводилася будівля. В результаті Джон збудував будинок і здавав його в оренду, а сам жив у сусідньому маєтку. Після смерті Тайлера у будинку жило кілька поколінь сімей. Будівлю модернізували, а на задньому дворі збудували басейн. Нині тут розташовується B & B з 17 номерами, а будівля знаходиться в національному реєстрі історичних будівель.
У 1874 році в Бостоні з'явився Skinny House — будинок шириною усього 3 метри. Його збудував місцевий хлопець таким чином, щоб гарантовано зіпсувати вид та загородити сонце для вікон будинку рідного брата, який збудував собі маєток на всю ділянку (спільну) поки брат служив у армії. У 2017 році будинок придбали за 900 тисяч доларів. Перед продажем тут влаштували день відкритих дверей. Аби подивитися на будівлю зсередини, вишукувалася ціла черга.
На початку 20 століття мерія міста Аламеда, що в Каліфорнії, проклала дорогу на прибудинковій ділянці Чарльза Фролінга. Цю ділянку землі Фролінг отримав у спадок і планував побудувати тут «будинок своєї мрії». Коли місто забрало частину ділянки для будівництва дороги, каліфорнієць спробував викупити землю у сусіда, але отримав відмову. Тоді Чарльз вирішив помститися і сусідові, і владі: на крихітній ділянці, що залишилася, звів будинок шириною три метри. У будинку живуть і донині — у 2011 році будівлю з двома спальнями та двома ванними кімнатами продали за 380 тисяч доларів.
У 1908 році бізнесмен Френсіс О'Рейлі в Кембриджі, штат Массачусетс, побудував на крихітній ділянці будинок (шириною всього 2,4 метра і довжиною 11 метрів) на зло своєму сусідові, який цю саму ділянку відмовлявся купувати. З 2009 року тут розташовується офіс фірми, що займається оздобленням інтер'єрів.
Останній Spite house з нашої підбірки знаходиться в Бейруті. Будинок шириною чотири метри отримав прізвисько «Образа». Брати ділили ділянку, яку отримали у спадок, та одному з них дісталася частина, порізана на муніципальні потреби. Щоб загородити братові вид на море і тим сами зменшити вартість його паю, він побудував на решті землі дивакуватий будинок. Довгий час тут знаходився будинок розпусти, а пізніше відкрився притулок для біженців. Зараз в «Образі» ніхто не живе.
Джерело: tjournal.ru
Також читайте: Урбанизация и аутсайдеры: обзор зданий, владельцы которых стоят на своем до последнего.
- Ищу идею Zaha Hadid Architects: станція метро в Ер-Ріяді У грудні 2024 року відкрилася станція метрополітену King Abdullah Financial District (KAFD), спроєктована архітектурним бюро Zaha Hadid Architects (ZHA). Розташована в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді, станція вражає своїм характерним хвилеподібним решітчастим фасадом, який поєднує сучасну естетику та функціональність.
-
Кубічна церква Frihamnskyrkan: сучасний простір для шведської громади
Архітектура - Ищу идею Людиноцентрична архітектура: проєкт багатоквартирного будинку для сучасних міст від IK-architects Архітектурне бюро IK-architects, засноване Катериною Яровою, презентувало своє бачення багатоквартирного будинку, що відповідає викликам сучасного міста. Проєкт Nordic Nest, створений для Київської області, демонструє інноваційний підхід до архітектури, орієнтованої на людину.
- Ищу идею Будинок із земляних блоків на Майорці: традиційна архітектура та сучасні екологічні рішення В іспанській сільській місцевості Бініссалем, на мальовничому острові Майорка, студія munarq створила винятковий приклад архітектури, яка об’єднує традиційні будівельні методи та сучасні підходи до сталого розвитку. Проєкт Ca na Pau демонструє динамічний зв’язок між архітектурою та природним середовищем, ставши зразком гармонійного впровадження екологічних рішень у сучасні домівки.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архітектура -
Katajanokan Laituri: найбільша дерев’яна будівля у Фінляндії як втілення сучасної архітектури
Архітектура -
Оглядова вежа у шведському заповіднику: поєднання архітектури та інженерного мистецтва
Архітектура -
Автостоянка майбутнього від Ateliers O-S Architectes
Архітектура -
Скляний торговий центр у Сеулі: редизайн від Heatherwick Studio
Архітектура -
Проєкт з благоустрою та озеленення територіх одеського ЖК від Bee Landscaping Bureau