У Рівному готуються до відкриття модернізованого підземелля під «Богатирем»
ARCHEVISTA DESIGN
Інтерактивний простір над таємничим підземеллям
Вже зовсім скоро підземелля у місті Рівне розкриє свої таємниці! Історія міста залишалась невідомою протягом багатьох століть і тільки тепер Рівне отримало насправді унікальну нагоду відкрити світові свій справжній образ.
Підземелля дало про себе знати два роки тому, коли в парку імені Шевченка поблизу фонтану «Богатир» несподівано утворився провал. Яму, глибиною в кілька метрів, поверх якої був покладений асфальт, прочистили і виявили древні кам'яні стіни та підземні ходи.
Швидше за все, це переходи між замками князів Любомирських. На початку XVII століття вони отримали Рівне у спадок від колись могутнього роду князів Острозьких. Автори історичних досліджень стверджують, що поблизу замку колись був розкішний парк з прекрасними заморськими рослинами. Трохи віддалік — тополиний гай, в якому знаходився літній палац Любомирських, з'єднаний таємним підземним ходом з основним замком. Ще один підземний хід вів у бік кладовища. Але існує гіпотеза, що князь міг знати про ходи, тому вибрав цю територію під свою літню резиденцію.
Реставратори ж вважають, що ці підземелля виникли не при Любомирських, а набагато раніше. Досліджуючи пам’ятку, фахівці натрапили на незвичний для сьогодення будівельний матеріал. За словами технолога-реставратора Юлії Стріленко — лабораторно доведено, що в будівельному матеріалі, знайденому в рівненському підземеллі, є наявність застосування лесовидних суглинків, що було характерним для початку розвитку кам’яного будівництва на території Київської Русі.
Є дані, що на цьому місці раніше розташовувався монастир і саме монахи будували підземелля. У всякому разі, в підземеллі на підлозі дуже древня кладка з цегли, якій сотні років. На цеглинах є королівські клейма. Виходить, що про існування міста Рівне можна говорити вже в період Київської Русі, а це десяте, а не тринадцяте століття, як вважалося досі!
Усі подібні розкопки мають неймовірну цінність, адже це наша історія. На жаль, у радянські часи це все засипалось різним мотлохом, ґрунтом та вкладалось асфальтним покриттям. В підземеллі, є сліди підриву, який вчинили енкаведисти у 1940-х роках, щоб там не шукав притулок той, хто не сприйняв нову тоталітарну владу. А радянська влада взагалі поставила на цьому підземеллі фонтан, як жирну крапку на цій історії.
Наразі тривають роботи з консервації та реставрації групою фахівців під керівництвом головного архітектора проекту Артема Прощенко та наукового керівника Вадима Лук’янченка. Вони пильно слідкують за розкопками у Рівному та вказують на необхідність захистити перш за все підземелля від води і морозу. Для запобігання ризику осідання ґрунту розроблюють надійну систему укріплень, а за проектом місцевих архітекторів розпочато будівництво «саркофагу», який буде захищати пам’ятку від зовнішнього впливу. Під землею плюсова температура, тому роботи з реставрації на зиму зупиняти не будуть.
На відміну від інших проектів, що виконувались останнім часом, процес реставраційних робіт у підземеллі задоволює фахівців дотриманням усіх технологічних критеріїв на кожній стадії. До того ж, реставратори зауважують на необхідності збереження пам’ятки архітектури у початковому виді, вони переконані, що об’єкт повинен максимально зберегти свою автентичність.
Монумент «Богатир» залишиться центральним елементом архітектурного комплексу, таким є підсумок засідання фахової робочої групи створеної з залученням авторитетних архітекторів міста.
У 2017-му році на реалізацію проекту міське управління культури виграло грант від Євросоюзу в сумі 443 тисячі євро, це 90% від його загальної вартості. Ще 10%, – а це півтора мільйона гривень, – кошти міського бюджету. Головною метою проекту стало створення умов, що забезпечують доступ до історичної та культурної спадщини та підвищення туристичної привабливості міста. Задля цього розпочинається модернізація підземель з метою перетворення їх в інтерактивний музей «Квест-кімната «Таємниче підземелля Рівного». Фундаменти древніх мурів накриють археологічним вікном з вмонтованою системою світло-звукового шоу.
Комплекс буде інклюзивним. Його облаштують пандусами для людей з інвалідністю.
Реставраційні роботи завершуються у квітні 2020 року. Отже, вже наступного літа рівняни та гості міста зможуть щовечора спостерігати за древньою археологією, яка переливатиметься різними кольорами під звуки музики.
- Ищу идею Zaha Hadid Architects: станція метро в Ер-Ріяді У грудні 2024 року відкрилася станція метрополітену King Abdullah Financial District (KAFD), спроєктована архітектурним бюро Zaha Hadid Architects (ZHA). Розташована в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді, станція вражає своїм характерним хвилеподібним решітчастим фасадом, який поєднує сучасну естетику та функціональність.
-
Кубічна церква Frihamnskyrkan: сучасний простір для шведської громади
Архітектура - Ищу идею Людиноцентрична архітектура: проєкт багатоквартирного будинку для сучасних міст від IK-architects Архітектурне бюро IK-architects, засноване Катериною Яровою, презентувало своє бачення багатоквартирного будинку, що відповідає викликам сучасного міста. Проєкт Nordic Nest, створений для Київської області, демонструє інноваційний підхід до архітектури, орієнтованої на людину.
- Ищу идею Будинок із земляних блоків на Майорці: традиційна архітектура та сучасні екологічні рішення В іспанській сільській місцевості Бініссалем, на мальовничому острові Майорка, студія munarq створила винятковий приклад архітектури, яка об’єднує традиційні будівельні методи та сучасні підходи до сталого розвитку. Проєкт Ca na Pau демонструє динамічний зв’язок між архітектурою та природним середовищем, ставши зразком гармонійного впровадження екологічних рішень у сучасні домівки.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архітектура -
Katajanokan Laituri: найбільша дерев’яна будівля у Фінляндії як втілення сучасної архітектури
Архітектура -
Оглядова вежа у шведському заповіднику: поєднання архітектури та інженерного мистецтва
Архітектура -
Автостоянка майбутнього від Ateliers O-S Architectes
Архітектура -
Скляний торговий центр у Сеулі: редизайн від Heatherwick Studio
Архітектура -
Проєкт з благоустрою та озеленення територіх одеського ЖК від Bee Landscaping Bureau